Skip to content
Nowy Sącz
Menu

Jak działa rekuperacja

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która wymienia zużyte i zanieczyszczone w pomieszczeniach powietrze na świeże. Wymiana powietrza odbywa się bez żadnych strat energii, nawet podczas bardzo niskich temperatur zewnętrznych. Świeże powietrze nawiewane do pomieszczeń dodatkowo jest oczyszczane z kurzu, smogu i alergenów. Prawidłowa wentylacja budynku jest konieczna dla zdrowia i komfortu przebywających w nim osób. 

Rekuperator za pomocą rozprowadzonych w budynku kanałów wentylacyjnych wyciąga zużyte powietrze a w jego miejsce nawiewa świeże powietrze, czerpane z zewnątrz. Odzysk energii odbywa się w wymienniku ciepła rekuperatora, przez który przechodzą dwa strumienie powietrza – nawiew i wywiew. Dzięki wymianie energii świeże powietrze dostarczane do budynku jest zimą cieplejsze niż temperatura zewnętrzna, a latem chłodniejsze.

Oferujemy układy instalacji wentylacji mechanicznej bytowej dostarczające świeże powietrze w najbardziej efektywny sposób oraz pożarowej i oddymiającej zapewniających bezpieczeństwo na wypadek pożaru. Wspieramy naszych Klientów na każdym etapie realizacji – począwszy od zaprojektowania instalacji i doboru rozwiązań, po montaż urządzeń i systemów, uruchomienie oraz opiekę gwarancyjną i serwisową.

Korzyści z rekuperacji

  1. Przez całą dobę, w każdych warunkach pogodowych oddychasz świeżym powietrzem.
  2. Czyste powietrze oczyszczone z kurzu, smogu, alergenów, a nawet bakterii i wirusów.
  3. Obniżenie zawartości wilgoci w powietrzu, brak pleśni, grzybów na ścianach, suche okna i lustra.
  4. Odzysk energii – rekuperator wykorzystuje energię z wywiewanego powietrza, dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, która w zimie w sposób niekontrolowany usuwa dużą część ciepła.
  5. Odprowadzenie niechcianych zapachów.
  6. Brak owadów – nie ma konieczności otwierania okien.